11. Engelsiz Filmler Festivali başladı

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen 11’inci Engelsiz Filmler Festivali, “Kerkenez” (Kes) ve “Hoşçakal Yabancı” (Goodbye Stranger) filmleriyle Ankara’da Paribu Cineverse ANKAmall’de ve Kısa Film Yarışması kapsamındaki filmlerin eff2023.muvi.com üzerinden çevrimiçi gösterimleriyle başladı.

Festivalin ilk gününde Kaleydeskop seçkisinde yer alan “Hoşçakal Yabancı” (Goodbye Stranger, Parmak İzi seçkisindeki Ken Loach’un “Kerkenez” (Kes) filmlerinin yanı sıra Kısa Film Yarışması kapsamında; Tatiana Skorlupkina’nın “Bo ve Çöplük” (Bo and Trash), Nobuyuki Morikawa’nın “Doğum Günü” (Birthday), Matteo Sanders’ın “Dorukta” (On the Edge), Victor Guilbaud’nun “Elveda Gaston” (Adieu Gaston), Selen Örcan’ın “Herkesin Yapabileceği Bir Şey” (As Possible As Everything), Afsaneh Aghanezhad ve Vali Bagheri’nin “Hiç Doğmamış Çocuğa” (For Child Never Born), Demir Özcan’ın “İstanbul İstanbul” (Istanbul Istanbul), Dorentina Imeri’nin “Kız Kardeş” (Sister), Slouli Houcem’in “Koşullu Tutku” (Conditional Desire), Negah Sohrabi’nin “Öteki” (The Other), Alireza Kazemipour’un “Saç Kırıkları” (Split Ends), Burak Oğuz Saguner’in “Salça” (Bitter), Yotam Knispel’in “Sevginin Bir Faydası Yok” (Love Has Nothing To Do With It) ve Jana Nedzvetskaya’nın “Uyuyan Güzel” (Sleeping Beauty) filmlerinin gösterimi gerçekleşti.

Engelsiz Filmler Festivali, Ankara’da Paribu Cineverse ANKAmall ve Goethe-Institut salonlarında 26 Ekim’e kadar izleyicilerle buluşacak. Festivalin, “Kısa Film Yarışması” kapsamındaki 14 film ise eff2023.muvi.com adresi üzerinden 20-26 Ekim tarihleri arasında tüm Türkiye’de çevrimiçi olarak izlenebilecek.

FESTİVALDEKİ TÜM GÖSTERİMLER ERİŞİLEBİLİR

Festival programında yer alan tüm gösterimler, sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile izlenebilecek. Gösterimlerin ardından, film ekipleriyle yapılacak söyleşilerde, forumlarda ve atölyelerde işaret dili tercümesi yapılacak. “Çocuklar İçin” bölümü dışındaki tüm gösterimler ve etkinlikler İngilizce olarak da takip edilebilecek.

Festivaldeki “Çocuklar İçin” bölümü hariç tüm filmler Turkcell Hayal Ortağım uygulaması üzerinden sesli betimlemeli olarak izlenebilecek. Ayrıca festivalin gösterim mekanları bu yıl erişilebilir hale gelecek ve görme engelli katılımcılar profesyonel asistanlara bağlanarak görüntülü destek ile yönlendirme alabilecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x