‘Biden olmayan sandalyeye oturmaya çalıştı’ iddiası doğru mu?

ABD Başkanı Joe Biden, Normandiya Çıkarması’nın 80. yıl dönümü kapsamında Fransa’da düzenlenen anma töreninde, olmayan sandalyeye oturmaya çalıştığı iddia edildi.

Fransa’nın Colleville-sur-Mer kentindeki ABD mezarlığında, İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini dönüm noktalarından Normandiya Çıkarması’nın 80. yıl dönümü nedeniyle anma töreni yapıldı.

Törenden paylaşılan kısa bir video sosyal medyada kısa sürede gündem oldu. Dünyada ve Türkiye’de, çok sayıda haber sitesi ve Anadolu Ajansı da “ABD Başkanı Biden olmayan sandalyeye oturmaya çalıştı” başlığıyla videoyu haberleştirdi.

Fakat Reuters haber ajansının geçtiği fotoğraflarda ABD Başkanı Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile eşlerinin arkasında sandalye olduğu görülüyor. Söz konusu video da dikkatli şekilde incelendiğinde arkada sandalyelerin olduğu fark ediliyor.

Fotoğraf: Benoit Tessier/Reuters

The Guardian gazetesinin Youtube hesabında bulunan törene ait canlı yayının 26. dakika 30. saniyesinde, İkinci Dünya Savaşı gazileriyle görüşen Macron ve Biden’ın, yerlerine geldiği, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin anons edildikten sonra oturduğu görülüyor.

Sosyal medya ve haber sitelerinde Biden’ın olmayan bir sandalyeye oturmaya çalıştığı haberleri gerçeği yansıtmıyor. Fakat Biden’ın daha önce boşlukla el sıkıştığı görüntülerin ardından bu video hızla yayıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x