New York Belediye Başkanı’na ‘Türkiye’ soruşturmasında işbirliği iddiası

Hakkında Türkiye bağlantılı ‘yasadışı bağış’ iddiasıyla soruşturma açılan New York Belediye Başkanı Eric Adams’a yakın bir ismin soruşturmayı yürüten yetkililerle işbirliği yaptığı iddia edildi. Buna göre, Adams ile New York’taki Türkiyeli toplumu arasında bağlantıyı sağlayan, daha önce Adams’ın Dış İlişkiler Ofisi protokolünün direktörlüğünü üstlenen Rana Abbasova, Adams’a karşı soruşturmayla işbirliğine girdi.

The New York Times (NYT) gazetesinin konu hakkında bilgi sahibi üç kişiye dayandırdığı haberine göre, Abbasova’nın Adams’ın Türkiyeli yetkililerle ‘anlaşmaları’ hakkında bilgi sahibi. Abbasova’nın işbirliği ise Adams hakkında yürütülen ‘yolsuzluk’ soruşturmasında önemli bir gelişme olabilir. Soruşturmada, federal savılar, Adams’ın kampanyasının ‘yasadışı bağış almak için Türkiye hükümetinin üyeleriyle işbirliği yapıp yapmadığını’ ve Adams’ın Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nun da olduğu ‘Türkevi’ binasının açılmasına onay verilmesi için şehir yetkililerine baskı yapıp yapmadığını soruşturuyor.

‘EVİNDE ARAMA YAPILDIKTAN SONRA FEDERAL YETKİLİLERE KONUŞTU’

Abbasova’nın federal yetkililere hangi bilgileri aktardığı netlik kazanmasa da, epostalara göre, Abbasova Adams’ın Türkiye hükümeti ve iş insanlarıyla görüşme ve anlaşmaları hakkında bilgi sahibi. Gazetenin atıfta bulunduğu kayıtlara göre, Abbasova, New York’ta ve yurtdışında Türkiye toplumuyla düzenlenen etkinlik ve toplantıları koordine ediyor, Adams’ın bazı seyahatlerini ayarlıyordu. 41 yaşındaki Azerbaycanlı-ABD’li Abbasova, Türkiye’ye yaptığı iki resmi ziyarette New York Belediye Başkanı’na eşlik de etmişti.

İddiaya göre, Abbasova, 2 Kasım 2023’te FBI tarafından evinin aranmasından sonraki haftalarda, ‘yolsuzluk’ soruşturmasını yürüten federal yetkililer ve FBI ekibi ile görüşmeye başladı. Soruşturmada adı geçen, Adams da dahil diğer kişiler gibi Abbasova’ya da resmi bir suçlama yöneltilmiş değil. Abbasova’nın federal yetkililerle herhangi bir resmi işbirliği anlaşması imzalayıp imzalamadığı ya da soruşturmayla bağlantılı iddialara ilişkin herhangi bir suçu kabul edip etmediği netlik kazanmadı. Öte yandan, NYT’ye göre, Abbasova, sorutşturdukları konular hakkında federal yetkililere bilgi sağlıyor.

ADAMS’IN AVUKATI: UYGUNSUZ DAVRANIŞI RAPOR EDİLMİŞTİ

Adams’ın avukatlarından Brendan R. McGuire, yaptığı açıklamada, Abbasova’nın işbirliğinin ‘yeni ya da manalı bir gelişme olmadığını’ savundu. Avukat, Adams yönetimindeki yetkililerin, evinde yapılan aramanın ardından, Abbasova’nın ‘uygun olmayan eylemleri’ hakkında federal savcılarla bilgi paylaşmış olduğunu söyledi. Açıklamada, “Anladığımız kadarıyla, Abbasova, uygunsuz davranışı kasım ayında yönetim tarafından rapor edildiğinden bu yana soruşturmayı yürütenlerle konuşuyor” ifadelerini kullandı.

Konu hakkında bilgi sahibi kişilere göre, bahsi geçen ‘uygun olmayan’ davranışlar, kurulan iletişimlerle ilgili diğer belediye yetkilileri ile konuşmasını içeriyordu. Abbasova, New Jersey’deki evinde arama yapılmasını izleyen günlerde, yapılan arama henüz basına yansımamışken, New York Belediyesi’ndeki görevinden uzaklaştırılmıştı. Adams’ın ekibi, The New York Post’a yaptıkları açıklamada, söz konusu ‘uygunsuz davranışlarının tespit edilmesinin’ ardından Abbasova’nın ‘proaktif bir şekilde’ izne çıkarıldığını belirtmişti.

ADAMS’A TÜRKİYE ZİYARETİNDE EŞLİK ETMİŞTİ

Türkiye ve Azerbaycan’da tıp ve diş hekimliği okuduktan sonra ABD’ye yerleşen Abbasova, 2015 yılında, ücreti Türkiye Konsolosluğu ve Dünya Turizm Forumu Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen Türkiye ziyaretinde Adams’a eşlik etmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x